Ohlédnutí se za 1.ročníkem

27.06.2013 09:43

 

Je dobré po ukončení turnaje zrekapitulovat dva dny nabité fotbalem a více jak 6 měsíců připrav. Dříve než se tak stane, pár slov o tom, co nás vedlo uspořádat tento turnaj. Již dlouhou dobu jsem v hlavě nosil myšlenku o uspořádání turnaje. Vedly mě k tomu dva důvody. První, na Jižní Moravě žádná taková akce nebyla a já chtěl tuto mezeru vyplnit. Chtěl jsem a chci, aby se z našeho turnaje stala tradice. Akce na kterou se budou rádi lidi vracet a o které půjdou jen ty nejlepší reference. A druhý důvod, finanční, vydělat klukům (rodičům) nějaké peníze z občestvení, tomboly, protože co si budeme říkat, v dnešní době není nic zadarmo! A tak již na začátku prosince loňského roku jsme začali dávat dohromady turnaj, který dnes znáte a do budoucna znát budete pod názvem SPARTA BRNO cup. 

Byl jsem strašně rád, že nadšení které jsem ze začátku měl se přeneslo i na ostatní rodiče a tak turnaj se nám začal rýsovat již brzo. Den před Štědrým dnem roku 2012 jsme spustili webové stránky turnaje, za které bych rád poděkoval společnosti Tulipmedia. V ten den jsem rozeslal prvních 25 pozvánek. Mezi prvními přihlášenýmy týmy byly Bohemians 1905, Svratka Brno, FŠ Trebíč a punc mezinárodního turnaje jsme získali díky přihlášení se týmu FK Lokomotíva Trnava. Už 14.3.2013 jsme měli turnaj plně obsazen a to náhradníkem až do poslední chvíle byl slovenský tým Inter Bratislava.

Další významné momenty v přípravě turnaje:

  • 23.12.2012 generální sponzor turnaje fi. HEINEKEN vlastnící pivovar STAROBRNO
  • 25.12.2012 vložení turnaje na web www.fotbaloveturnaje.cz 
  • 8.1.2013 oficiální leták a billboard turnaje (poděkování patří firmě WIPreklama)
  • 8.1.2013 mediální partner turnaje HITrádio Magic
  • 25.4.2013 billboardy v ulicích Brna a na příjezdu do Rosic
  • 6.6.2013 všechny ceny a hlavně putovní pohár turnaje (poděkování fi. GARKO)
  • 16.6.2013 upoutávka na náš turnaj v podobě spotu běží celý týden na HITrádiu Magic

Jak se blížil den D začali jsme cítit menší nervozitu, která nás opustila hned po slavnostním zahájení v sobotu v 9:00, kde nastoupilo všech 24 týmů za krásného počaší.

První den nám přinesl hlavně boje v základních skupinách:

Skupinu A suveréně ovládl tým Bohemians 1905 který neztratil ani bod a skupinu vyhrál s impozantním skóre 23:1. Za ním se seřadily s 9 body týmy SFC Opava, FKM Karlova Ves Bratislava a domácí Sparta Brno.

Skupinu B pro někoho možná překvapivě, ale zaslouženě vyhrál tým Tatran Kohoutovice s 12 body. Druhá byla FŠ Třebíč a na třetím místě AFK Tišnov. Překvapení pro mě byly výsledky ŠK Slovanu Bratislava, který získal v základní skupině pouze 2 body.

Skupinu C vyhrál slovenský tým PFK Piešťany před Viktorií Přerov a Zbrojovkou Brno.

Skupina D byla asi vylosována v nejsilnějším složení. Vítězství nakonec patřilo AS Trenčín, který zaváhal pouze s nakonec druhým ve skupině a to 1.SC Znojmo. Třetí skončil FK Jindřichův Hradec.

Po odehrání základních skupin se týmy rozdělily do tzv.osmifinálových skupin. Jedno utkání z těchto skupin proběhlo ještě v sobotu, zbytek se pak odehrál již v neděli. V těchto skupinách nešlo ani tak o umístění v nich, jako o získání co největšího počtu bodů. Dále se vedlo favoritům ze skupin. Bohemians 1905 vyhrály všechny tři zápasy se skóre 11:0 a dále tak kráčeli turnajem bez ztráty jediného bodu. Zdatně jim sekundovaly týmy SFC Opava, FKM Kalrova Ves, AS Trenčín, FK Jindřichův Hradec a 1.SC Znojmo.

Jakmile se odehrál poslední zápas v osmifinálových skupinách byly týmy seřazeny podle všech doposud získaných bodů od nejlepšího po nejhořší. Týmy od 1 do 16.místa si zahrály osmifinále formou tenisového pavouka. Tady už každý tým věděl, že pokud se chce v turnaji dostat co nejdále, nesmí už zaváhat. Byly názory, že je to až příliš kruté pro kluky. Myslím že ne. Ať se kluci naučí hrát každý zápas na 100%.

Zápasy osmifinále žádné velké překvapení stejně nepřinesly. Postoupily favorité. Opět bezchybní Bohemians 1905, AS Trenčín, 1.SC Znojmo, se štěstím na penalty SFC Opava, FK Jindřichův Hradec, dále pak naši kluci ze Sparty Brno a další brněnské týmy ze Zbrojovky Brno a Tatranu Kohoutovic. Je nutno napsat, že poražení z osmifinále v turnaji neskončili a pokračovali v zápasech o celkové umístění.

V prvním čtvrtfinále se utkaly zatím suveréní Bohemians 1905 s našima klukama ze Sparty Brno. Kluci byly více jak vyrovnanými soupeři ale přesto prohráli po vlastních chybách 0:2. Je nutno vyzdvihnout bojovnost našich kluků a je jen škoda, že se neproměnila nějaká šance.V dalších čtvrtfinálových duelech na sebe narazily Tatran Kohoutovice, kteří podlehli AS Trenčín 0:2, 1.SC Znojmo které podlehlo SFC Opavě a vítězně si vedli kluci z  Jindřichova Hradce, když porazili kluky ze Zbrojovky Brno.

Během zápasů o umístění se hrály stejným systémem zápasy o celkové 17.-24.místo.

První semifinále bylo podle názorů předčasné finále. Utkaly se doposud neporažený tým Bohemians 1905 s AS Trenčín, který do té doby vstřeli nejvíce branek a to i díky Arturu Gajdošovi, který získal cenu pro nejlepšího střelce turnaje. Zápas nabídl nejkrásnější zápas dvou dnů plný důrazu, kombinace a branek. Lepší v tomto utkání byli hráči AS Trenčín, kteří zvítězili 3:0. Ve druhém semifinále prohrála SFC Opava brankou v poslední minutě FK Jindřichově Hradci 0:1.

Finále pak bylo vyvrcholením nejen dvoudenního snažení hráčů, ale i více jak půlročního snažení nás, rodičů, co turnaj zabezpečovali. V něm pak, za úžasné atmosféry, dominovali kluci z AS Trenčín když si po výhře 4:1 nad FK Jinřichův Hradec, odvezli náš putovní pohár na Slovensko.

Na závěr bych rád poděkoval všem, kteří se na turnaji podíleli. Sponzorům bez kterých by to nešlo ( fi.Dekor Extra, WIPreklama, 100+1 zahraniční zajímavost, GARKO, Finance média, DANstav, HITrádio Magic, restaurace U Chluparů a hlavně pivoraru STAROBRNO). Mé poděkování dále patří klubu FC Slovan Rosice za poskytnutí areálu.  A v neposlední řadě našim rodičům bez kterých by turnaj nebyl!

Ještě jednou všem DĚKUJI!