Sparta Brno cup pomáhá

27.04.2014 08:41

V průběhu našeho turnaje proběhne sbírka a dražba dresů znamých sportovců či týmů ve prospěch malé Karolínky, která trpí tzv, Angelamannovým syndromem. (Česká lékařská terminologie tuto nemoc označuje za Syndrom šťastného dítěte neboli šťastná loutka). Syndrom je vzácná vrozená chromozomálně podmíněná porucha. Její výskyt se udává na 1 dítě z několika desítek tisíc narozených. (Hlavní příznaky Angelmannova syndromu: neschopnost mluvit, pouze minimum slov, nonverbální komunikace převyšuje verbální; opožděný psychomotorický vývoj; problémy s pohybem, koordinací chůze a stabilitou; mávání a vyvažování horními končetinami, vibrující paže; zvláštní chování, velmi často se usmívá, obvykle má šťastnou náladu, v excitaci mává a tleská rukama; udrží špatně pozornost).

Karolínka nyní chodí velmi špatně a nemluví. Dle lékařů odpovídá tak ročního dítěti. Pozvolné zlepšení vidět je, pravděpodobně díky nekonečnému pravidelnému cvičení doma (4-6x denně) i na rehabilitaci (3x týdně), Vojtova metoda, Bobath, Kraniosakrální terapie, absolvování hippoterapie, logopedie a plavání. Pořád to ale nestačí na to, aby si Karolínka dokázala hrát s ostatními dětmi a užívala si dětství.

Rehabilitační centrum Renona ve Slovenské republice, nedaleko města Trnavy, nabízí kromě různých dalších procedur (laser, akupunktura, logopedie, bioptronová terapie, oxygenoterapie, elektroléčba, rašelinové a siřičité zábaly, masáže, termoterapie, kryokontrastní terapie, hippoterapie) i rehabilitace ve speciálním tzv. kosmickém obleku, ve kterém dochází u pacientů trpících poruchou hybnosti ke zlepšení jejich zdravotního stavu zpevněním a zvýšením stability jejich postavy.

Jeden rehabilitační 14-ti denní pobyt jsme již absolvovali. Karolínce se v Renoně líbilo, byla spokojená a veškeré procedury absolvovala s úsměvem. Je vnímavější, aktivnější a tělo má celkově pevnější. Takové množství viditelných pokroků jsme nečekali a jsme nadšení. I při výstupní prohlídce tamní lékaři a fyzioterapeuti pozitivně zhodnotili dosažené výsledky a doporučili opakování, nejlépe v intervalech po 3–4 měsících. Bohužel uvedený rehabilitační pobyt není hrazený zdravotní pojišťovnou, a jelikož už Karolínce hradíme ostatní terapie a potřebné rehabilitační i zdravotní pomůcky, tak není v našich silách tento pobyt v celé výši opakovaně hradit. Nejkratší možný pobyt je 14-ti denní v hodnotě 2500 eur, tedy cca 67 000 ,-Kč (dle aktuálního kurzu €). Jedná se o cenu bez ubytování a stravy – tuto částku bychom hradili ze svých úspor.

A proto jsme se rozhodli, že malé Karolínce pomůžeme a přispějeme ji tak na další pobyt v rehabilitačním centru. Přispívat budete moci v průběhu turnaje do připravených pokladniček, či vydražením dresů, které nám věnovali známí sportovci a nebo týmy. Výtěžek bude předán rodičům Karolínky při vyhlášení turnaje.

 

Přečtete si příběh pohledem Karolínky zde: Karolínčin příběh.docx (17,2 kB)